Redakce | Pondělí, 10. říjen 2016 |
Dřevo je pro člověka odjakživa příjemným a teplým materiálem, který nás obklopuje v každodenním životě. Jako stavební materiál má nenapodobitelné vlastnosti, které jsou dnes nejen esteticky atraktivní, ale i ekonomicky výhodné. Dřevěné stavby mají svůj jedinečný půvab, který si získá téměř každého. Navíc používáním dřeva chráníme přírodu, což je aspekt, který mnoho lidí často přehlíží.
Proč zrovna dřevo?
Ekologické výhody dřevěných dřevostaveb
Na výrobu cihel, cementu, plastů a jiných stavebnin je potřeba mnohem více energie než na zpracování dřeva. Dřevo je obnovitelný zdroj a každý rok v českých lesích přiroste přibližně osmnáct milionů metrů krychlových dřevní hmoty a my máme možnost ji vytěžit, nebo nechat ladem. V posledních letech se u nás těží zhruba patnáct milionů kubíků dřeva, tedy méně než přiroste.
Dřevo jako trvanlivý materiál
O vynikající trvanlivosti dřeva svědčí nejen naše staré roubenky, které pochází až z 15. století, ale i dřevěné konstrukce nalezené v egyptských pyramidách. Tyto historické příklady dokazují, že při správných stavebních technologiích mají dřevěné stavby potenciál dožít se vysokého věku a setrvat ve skvělém stavu po mnoho staletí.
Výhody dřeva
- Nižší energetická náročnost při zpracování dřeva.
- Obnovitelný zdroj.
- Dlouhá trvanlivost a životnost.
Největším nepřítelem roubenek je vlhkost
Největším nepřítelem dřeva je vlhkost, kterou k životu potřebují všechny dřevokazné procesy. Proto, už když plánujete výstavbu roubenky, pamatujte na tato opatření:
- Výběr vhodnéjho pozemku: Zajistěte, aby měl pozemek dobré odvodnění a nebyl náchylný k hromadění vody.
- Posazení srubových stěn: Umístěte srubové stěny minimálně 20cm nad terén, aby byly chráněny před vlhkostí z půdy.
- Vyspádování terénu: Spádujte terén směrem od stavby, ay dešťová voda odtékala pryč.
- Správná funkce střechy: Zaručte, aby střecha měla dostatečné přesahy a správně odváděla vodu.
- Použití vhodných materiálů: Aplikujte ochranné nátěry na dřevo, které zvyšují jeho odolnost vůči vlkosti.
Typické znaky roubenky
Roubenka je u nás vžitý název pro dřevostavbu z masivního dřeva, která se vyznačuje specifickými konstukčními prvky:
- Plátové spoje: Roubenky jsou v rozích roubené speciálními plátovými spoji, nejčastěji rybinovými.
- Přesahy trámů: Přesahy trámů v rozích jsou pouze u horních trámů nesoucích stropy a střechu.
- Typy trámů: Roubenky jsou nejčastěji stavěny ze čtyřstranně opracovaných trámů, které mohou být řezané nebo tesané. Méně často se používají dvoustranně seříznuté trámy, tzv. povaly.
- Rovné stěny: Díky čtyřstranně opracovaným trámům mají roubenky rovnější stěny ve srovnání s přírodním tvarem srubových stěn.
Technologie výroby roubenek
Technologie výroby roubenek a používané materiály jsou velice rozmanité.
Přírodní řezané trámy
Trámy řezané z čerstvé kulatiny jsou stoprocentně přírodní, ale je nutné počítat se sedáním roubených stěn v průběhu vysychání, kroucením trámů a vznikem prasklin. Většinou se zpracovávají ručně (pomocí hoblování, tesařským opracováním motorovou pilou ap.). Mezi jednotlivými trámy je mezera, která se vyplní přírodní izolací a zakryje lištou nebo tmelem.
Lepené trámy
Lepené trámy neboli KVH hranoly naopak nesesychají a nepraskají. Někomu by ale mohlo vadit, že obsahují lepidla, a cena hranolů je vyšší. Roubenky z lepených hranolů se nejčastěji zpracovávají na speciálních výrobních linkách a CNC strojích. Trámy pak většinou leží přímo na sobě bez mezer a těsnění zajišťuje několik drážek a pérek, případně tenký proužek izolace.
Dimenze trámů určuje vzhled roubenky a případnou nutnost dodatečného zateplení stěny. Stěny o tloušťce 30 cm a více se zateplovat nemusí a člověk pak bydlí v opravdu dřevěném domě. Naše firma vlastní certifikát pro roubenou stěnu tloušťky 30 cm potvrzující součinitel prostupu tepla U = 0,26 W/m2K.
Stěny menších tlouštěk je nutné dodatečně zateplit konstrukční izolační vrstvou a znovu obložit nejlépe z interiéru, aby vyhověly požadavkům norem pro rodinné domy. Tím se však většinou uzavře masivní dřevěná stěna.
Poloroubenka je stavba částečně roubená z trámů a částečně zděná. V případě přírodních hranolů je však potřeba vyřešit sedání dřevěných konstrukcí.
Dřevěná stavebnice aneb jak probíhá výroba a montáž roubenky
V drtivé většině probíhá výroba roubených konstrukcí ve výrobních prostorech dodavatelské firmy. Trámy se pak očíslují, připraví se prostupy pro elektroinstalaci, konstrukce se rozeberou a převezou na stavební místo.
Parametry spodní stavby (základová deska, podsklepení atd.) jsou stejné jako pro jakoukoliv jinou stavbu.Samotná stavba roubenky je pak obyčejná skládačka. Jednotlivé trámy se podle čísel pokládají na sebe. Mezi trámy se samozřejmě vkládá izolace a průchodky pro elektroinstalaci se zasunují do připravených otvorů.
Masivní dřevěné konstrukce o tloušťce 25 cm a více není potřeba kolíkovat. Subtilnější konstrukce se pak kolíkují nebo stahují závitovými tyčemi.
Konstrukci je dobré co nejdříve zastřešit,aby dřevo zbytečně nemoklo. Dokončovací práce jako lištování, tmelení, příprava okenních otvorů se dělají až po dokončení střešní krytiny. Nátěry se provádí po vyschnutí dřeva pod dvacet procent vlhkosti.
Dokončovací a instalační práce
Při dokončovacích a instalačních pracích je nutné brát v úvahu větší vertikální pohyby dřevěných stěn a používat dilatační prvky. Pro nastěhování a používání stavby k bydlení platí základní pravidlo - nespěchat.
Doporučujeme minimálně jeden rok počkat, aby se první zimu nemuselo ve stavbě topit na více než deset, maximálně patnáct stupňů. V případě, že dřevostavbu z masivu dokončíte příliš brzy, dřevo není dostatečně vyschlé a při vytápění na normální teplotu dochází k šokovému vysoušení trámů, které stavbě neprospívá.
Stavba roubenky přináší estetické a ekologické výhody. Díky správným stavebním technologiím a ochranným opatřením mají dřevěné stavby potenciál dlouhověkosti. Roubené stavby mají svou nezaměnitelnou estetiku a jsou důkazem trvanlivosti dřeva jako stavebního materiálu.
Text a foto Pavel Pacák, Sruby Pacák s.r.o.
Vaše komentáře (2)Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”
-
Rodinný dům v Trhových Svinech aneb místo, kde sádrokarton nachází nové možnosti
V malebné obci Trhové Sviny vznikl unikátní rodinný dům, který vyniká nejen svým dřevěným konstrukčním systémem, ale i inovativním využitím sádrokartonu. Tento materiál, běžně…
-
Dům z krčkového zdiva má skvělé izolační vlastnosti, je nehořlavý a cenově dostupný
Už jste někdy viděli takový dům? Vypadá zvláštně – na jeho vnější omítce se rýsují trámy konstrukce jako na hrázděné stavbě, ale výplň není z cihel. Ze zdí vystupují…
-
MS polymery a jejich využití ve stavebnictví
Jednoduše řečeno MS polymer je modifikovaný silikon, který kombinuje vlastnosti silikonu a polyuretanu. Díky kombinaci jejich silných stránek a eliminaci těch slabých, získává unikátní…
-
Modulový dům lze snadno přestěhovat z místa na místo. Jaké další výhody přináší?
Modulární výstavba je často spojována s konstrukcí převážně kovových přepravních kontejnerů nebo takzvaných unimobuněk. Stále vyšší kvalita materiálů a možnosti designu však…